Objevte více

Vyvraťme mýty o bezlepkové dietě

Smajlík v mouce

Při bezlepkové dietě zhubnu

Ano, ztráta váhy souvisí s bezlepkovou dietou. Ale trochu jinak. Hubnutí může být totiž jedním z mnoha příznaků při podezření na celiakii, ale většina lidí se po nasazení diety do několika měsíců vrátí na svoji původní váhu. To stejné platí i o přibírání na váze.

Však z celiakie vyrosteš

Bezlepkovou dietu je třeba dodržovat do konce života, není léčitelná ani nemizí s věkem. Zato alergie na lepek, projevující se velmi krátce po požití lepku, může časem odejít.

Mám negativní výsledky krevních testů, takže určitě nemám celiakii

Krevní testy jsou při zjišťování bezlepkové diety většinou spolehlivé. Jenže u malého procenta lidí se testy mohou jevit negativní. Při podezření by tedy měl doktor provést vyšetření ze vzorku sliznice tenkého střeva.

Nejsem diagnostikovaný celiak, ale přísně dodržuji bezlepkovou dietu, protože je to zdravé

Lidé, kteří nejsou diagnostikováni s celiakií, a přesto chtějí dodržovat bezlepkovou dietu, by do svého jídelníčku však měli občas zařadit lepek. Kdyby tak neučinili, mohla by se u nich po přísném dodržování, při malé chybičce v dietě, vyskytnout nepříjemná reakce.

Nevadí, když si někdy do jídelníčku přidám něco lepkového

Lidé s diagnostikovanou celiakií se musí vyvarovat konzumování lepku, protože dlouhodobé porušování bezlepkové diety může vést k vážným následkům.

Rubriky: Zajímavosti

Napsat komentář