Objevte více

Jak poznám, že mám celiakii?

Fonendoskop

Celiakie je dědičné autoimunitní onemocnění, u kterého lepek obsažený v obilí způsobuje zánět sliznice tenkého střeva. Když se toto onemocnění nediagnostikuje včas, může ve střevě dojít k úplné ztrátě klků, umožňujících zvětšení vnitřního povrchu a usnadňujících vstřebávání.

Příznaky celiakie mohou být různé a mohou se vyskytnout u lidí v různém věku. Nejčastějšími symptomy jsou však bolesti břicha a zažívací potíže (nadýmání, průjem, zácpa, nechutenství, zvracení). Někdy se celiakie projeví neobvykle, například chudokrevností, podvýživou, ztrátou vitální energie, řídnutím kostí, depresí, neplodností, opakovanými potraty u žen nebo Duhringovou dermatitidou, což je vyrážka podobná oparu, vyskytující se různě po těle, hlavně v oblasti kloubů.

Při podezření na celiakii je třeba odebrat krev na test specifických protilátek, které škodí tělu. Odběr krve musí být proveden před zavedením diety, jinak by totiž byl neúčinný. Pokud je test pozitivní, následuje metoda stoprocentního potvrzení diagnózy, takzvaná biopsie tenkého střeva, při které se odebere jeho vzorek. Při potvrzení celiakie je nutno dodržovat přísnou bezlepkovou dietu, při které vymizí všechny příznaky diagnostikované nemoci.

Rubriky: Zdraví

Napsat komentář